...

Kuźnia P

BLOG

CZYLI LEAN MANUFACTURING NIE ZAWSZE NA POWAŻNIE

NOWY ROK – NOWE PLANY – SPRAWDZONA METODA SQDCP

Nowy Rok - jak go poukładać ?

Kolejny Nowy Rok zbliża się. Jest już tuż, tuż i zapewne wielu z Was żywi z tym rokiem nowe nadzieje. 

Jak to będzie? 

Jak sobie poradzę z problemami? 

Ze słabościami? 

Jak wdrożę w życie swoje postanowienia, że będę szczuplejszy, rzucę palenie, będę więcej czasu spędzał z rodziną, będę codziennie biegał, zrobię coś na co do tej pory nie starczało mi czasu ?

 

Pytanie zasadnicze brzmi: czy teraz starczy na to wszystko czasu bo … tak naprawdę poza zmianą daty to i tak niewiele się zmieni.

Lecz cóż, ludzie uwielbiają się okłamywać i uwielbiają w coś wierzyć. Uwielbiają mieć nadzieję, ponieważ nadzieja jest najważniejsza. Tak więc wraz z entuzjazmem Nowego Roku pojawią się postanowienia. Pytanie tylko czy to są postanowienia takie aby były? Czy też są to postanowienia z którymi zamierzamy naprawdę coś zrobić ? 

 

Postaram się odpowiedzieć na pytanie: jak to zrobić aby te postanowienia były naprawdę tymi, których potrzebujemy i tymi z którymi zamierzamy naprawdę coś zrobić sensownego !

 

 

Naturalnie, tutaj, na tym blogu, jesteśmy w świecie odchudzonego zarządzania. Również zarządzania życiem. Używamy do tego  metod odchudzonego zarządzania tj. LEAN Manufacturing / LEAN Management. W LM istnieje coś takiego jak 5 kategorii w, których formułowane są cele organizacyjne. Były one omawiane we wcześniejszym blogu o HOSHIN KANRI. Są to:

 – bezpieczeństwo 

 – jakość 

 – dostarczanie na czas 

 – koszty 

 – ludzie

 

 

Mamy więc SQDCP czyli: Safety,  Quality, Delivery, Costs, People.

 

 

Zastanówmy się teraz więc jak poukładać swoje cele na przyszły rok, i każdy inny czas w życiu (być może kwartał być może miesiąc) aby udało nam się je osiągnąć. I aby te cele dość kompletnie realizowały nasze potrzeby przy użyciu właśnie tych pięciu kategorii: SQDCP. 

 

Bezpieczeństwo = SAFETY

Bezpieczeństwo czyli Safety.

Tutaj zadajmy sobie pytanie: co sprawia, że ja, moja rodzina, moja firma jesteśmy bezpieczni? 

Czy tym bezpieczeństwem będzie nie posiadanie kredytu czy też tym bezpieczeństwem będzie posiadanie bezpiecznego mieszkania, domu ? 

A może tym bezpieczeństwem będzie funkcjonowanie w zdrowych warunkach, które nie są szkodliwe dla mojego zdrowia fizycznego bądź psychicznego?

Zastanów się co sprawi, że będziesz czuł się bezpieczniej, zdrowiej, że twoim bliskim będzie bezpieczniej, że twoja firma będzie mogła bezpiecznie funkcjonować?

Może to być nowe miejsce dla firmy, może to być wejście w dodatkową gałąź działalności i dywersyfikacja przychodów  – to również jest bezpieczeństwo. Zapisz to i wybierz.

 

Jakość = QUALITY

Jakość czyli Quality.

Zastanów się co sprawia, że Twoje życie osobiste, życie rodzinne, życie zawodowe mają wysoką jakość? Co sprawia, że jesteś usatysfakcjonowany/a z tego życia, z tych rezultatów? Dzięki czemu rzeczywistość, którą się otaczasz w której funkcjonujesz dostarcza Ci satysfakcjonującego rezultatu? Jak to zrobić aby tej jakości było więcej? 

Czy ludzie, którzy są wokół mnie dostarczają mi tej jakości której oczekuję? 

Czy ja jasno komunikuję światu jakiej jakości życia oczekuję?

Czy moja firma dostarcza klientom odpowiedniej jakości usługi lub produkty?

Być może powinieneś się zastanowić, być może powinnaś pomyśleć o tym czego tak naprawdę ludzie wokół Ciebie chcą i czego chcesz Ty?

I zacząć zmieniać swój sposób funkcjonowania w przestrzeni tak aby jakość dostarczona Tobie oraz jakość którą Ty dostarczasz była optymalna?

Nie zadowalaj się byle czym! Szkoda na to czasu. Nie oczekuj więcej niż jesteś w stanie realnie osiągnąć bo szkoda frustracji.

Celuj w poziom wyżej, ambitnie ale realnie  – wtedy jakość Twojego życia na pewno się poprawi. Opisz to, wyobraź sobie, rozmarz się o tym jak chcesz aby było i zasypiaj z tym marzeniem każdego wieczoru.

 

Dostarczanie = DELIVERY

Dostarczanie czyli Delivery.

Ten aspekt w Domu Toyoty (TPS) mówi o dostarczaniu na czas (Just in time). Ale co on może oznaczać w życiu człowieka, w funkcjonowanie jego firmy? Łatwiej jest firmą ponieważ tam dostarczamy coś – komuś, dostarczamy produkt, usługę klientowi.

Na poszczególnych etapach naszego procesu dostarczamy półprodukty, cząstkowe usługi aby finalnie dostarczyć produkt dla klienta. Do nas z kolei dostarczane są surowce i informacje. 

Wydaje się to proste, jednak jak to wygląda w przypadku życie osobistego? 

Zastanówmy się cóż jest nam dostarczone? 

Otoczenie, w którym funkcjonujemy. Czy ono jest odpowiednie? Czy mój dom jest odpowiedni? Czy moje meble są odpowiednie? Moje sprzęty? Mój samochód? Mój schemat funkcjonowania, TAKT w jakim funkcjonuję? Czy to jest dobre czy tak chciałem żyć? Czy tak miało to funkcjonować? 

Czy ja dostarczam swoim najbliższym: swojej rodzinie, swoim klientom, swoim współpracownikiem, pracownikom tego czego powinienem dostarczyć aby ten cały mechanizm funkcjonował prawidłowo i dostarczał im zgodnie z oczekiwaniami tego czego chcą? 

Zastanówmy się w tych aspektach czego potrzebujemy.

 

Koszty = COSTS

Koszty czyli Costs. 

Sprawa wydaje się prosta. Jakie mam koszty – najprościej mówiąc: ile zarabia moja firma? Ile wydaje moja firma? 

Czy to są dobre wartości? Czy powinienem je podnieść, zmniejszyć? 

Czy rentowność, zysk są na dobrym poziomie? 

A w życiu prywatnym: czy mam długi czy ich nie mam? Czy zarabia wystarczająco dużo? Czy koszty, które generuję nie są za wysokie? Czy w czasach konieczności oglądania każdej złotówki z każdej strony powinienem zmienić niektóre nawyki i zachowania tak aby otrzymywać oczekiwaną jakość i bezpieczeństwo przy akceptowalnych kosztach?

Zastanówmy się nad tym, jakie korzyści uzyskuję, jakie koszty ponoszę i czy te koszty to tylko koszty finansowe. 

Są bowiem również koszty tj. emocjonalne, społeczne, psychiczne. Tym też płacimy w naszym życiu i w naszej pracy. 

To jest dobry moment aby zastanowić się nad tym jak ustawić poprzeczkę kosztów na najbliższy czas. Pomyśl i ustal granice. To bardzo ważne. 

 

Ludzie = PEOPLE

Ludzie czyli People.

Wszystko co najważniejsze dzieje się w ludziach, przez ludzi i dla ludzi. 

Dlatego też zadaj sobie pytanie: czy ludzie którymi się otaczamy budują nas, tworzą nas, dają nam energię, siłę, żyją w naszym świecie, w naszej świadomości? Czy mamy z nimi wspólny język, podobne oczekiwania? 

Czy ten zakres wspólnego obcowania, w którym nasza świadomość jest współdzielona jest wystarczający? 

Czy oni nas nie krzywdzą w innych obszarach? Być może w jednym miejscu dają nam siłę ale w innym nam zabiera energię?

Zastanówmy się czy ci ludzie, którymi się otaczamy mają podobny sposób myślenia?

Czy to są ci ludzie, którzy nas wspierają, pomagają nam osiągać cele? 

Czy to są ci ludzie, którzy nam przeszkadzają, utrudniają, czasami w sposób niewidoczny i nieuświadomiony osiąganie naszych rezultatów?

Czy nasze i ich cele są zbieżne, nie kolidujące ?

 

Niezmiernie ważne jest abyśmy otaczali się ludźmi, którzy dają nam wartość a nie marnotrawstwo!

Zweryfikujmy listy znajomych. Dodajmy, odrzućmy, naprawmy relacje lub zmieńmy charakter znajomości.

Jeśli jest to konieczne – warto się temu przyjrzeć. Ludzie to nasz świat. Ten świat, którym się otaczamy może nam pomagać lub utrudniać realizację naszego talentu. 

SQDCP 2023 i dalej ...

Tak więc, korzystając z okazji nadchodzącego Nowego Roku zapraszam do krótkiej refleksji nad swoimi celami.

Zaszyjcie się w pokoju, przy biurku z kartką papieru i ołówkiem. Wpiszcie w jednej kolumnie te kategorie o których wyżej wspomniałem a w kolumnie obok wpiszcie proszę swoje cele. Musi to być jednak zrobione w samotności. Trzeba się zmierzyć z samym sobą aby nasze, Twoje, moje oczekiwania były czyste, płynące z głębi. Tylko wtedy będą one silne i będą miały szansę powodzenia. Później zweryfikuj je z ludźmi, którzy z nami tworzą ten NASZ świat. Zacznijmy jednak od samych siebie, od środka. Tak tworzy się cele. Tak działa to również w naszym systemie zarządzania o którym piszemy tutaj na tym blogu. 

Życzę dobrych pomysłów na Nowy Rok. 

Powodzenia ! 🙂

Ireneusz Poznański 

kuzniap.pl 

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.