...

Kuźnia P

BLOG

CZYLI LEAN MANUFACTURING NIE ZAWSZE NA POWAŻNIE

Wiosna, wiosna, wiosna ach to … już czas na 5S w ogrodzie !

Słońce

W końcu jest. Piękne, mocne, chwilami nawet bolesne promienie słońca wdzierają się przez zamknięte powieki. Wygląda to naprawdę bajecznie i pomimo tego, że oczy bolą to nawet słowem nikt nie piśnie, że słońca jest za dużo.

 

Bo nie jest.

 

Zbyt długo czekaliśmy na lepszą pogodę, na to żeby chmur było mniej i żeby jasne promienie słoneczne docierały do naszych oczu, aby teraz mówić, że jest źle. Po prostu cieszymy się wiosną.

Wiosenne Porządki

Nawet jeśli przydarzy się jakieś małe załamanie pogody i temperatura z 11 stopni spadnie do 4, to i tak wiosna już przyszła. Widzimy prace porządkowe w ogrodach, myte okna, widzimy ludzi w lżejszych kurtkach, lżejszych czapkach. Ludzi spacerujących i jeżdżących na rowerach. Naprawdę wszystko się zaczęło. Jest dobrze i nawet lekka śnieżyca, która przypadkiem może gdzieś się – przez zapomnienie – pojawić, nie jest w stanie zatrzymać nas przed rozpoczęciem oczekiwanych i nieuchronnych Wiosennych Porządków.

5S RTG, czyli „Red Tag Garden”

5S w ogrodzie. Jak do tego podejść? Niby nic, może banał, a może jednak warto sobie powiedzieć, jak podejść do sprawy zgonie ze sztuką Lean Manufacturing.

 

Zaczynamy. Punkt pierwszy – nim rozpoczniesz porządki w ogrodzie ubierz się ciepło, załóż czapkę, weź herbatę – gorącą koniecznie – i przejdź się po swoim ogrodzie, działce czy cokolwiek tam masz w swoim otoczeniu. Przejdź się i zobacz, co jest do zrobienia. Nie zaczynaj pracy z wszystkim i nad wszystkim na raz. Najpierw zaplanuj, co będziesz robił(a). Ustal ze swoją drugą połową  (jeśli masz), lub ze swoim alter ego (to na pewno masz 😉), jaki rezultat będzie dla Was zadowalający, jaki jest Twój plan, jakie są Twoje potrzeby, możliwości i oczekiwania. Zrób RTG – czyli Akcję 5S Czerwona Kartka – w swoim ogrodzie. Zrób ją po to, aby poprzedzić ewentualne działania dobrą analizą, co ma być wykonane.

1,2,3 S od góry

Sprawdź od samej góry. Nie zapomnij o tym, żeby zobaczyć co jest na górze, nad głowami. Jakie drzewa należy przyciąć, które drzewa należy wyciąć i jakich napraw należy dokonać na swoim domu i innych zabudowaniach. Przyjrzyj się ścianom, płotom, żywopłotom. Popatrz na linie drzew, linie krzewów. Zobacz, co tam jest do wyczyszczenia. Najlepiej byłoby zacząć „ogarniać”, kolokwialnie mówiąc, całą tę kuwetę od góry. Planuj tak, aby bałagan, który spadnie, spadł na dół, zanim zaczniesz sprzątać.

Czas na środek - poziom „0”

 

Następnie przejdź się dookoła posesji i zobacz, co mamy na ziemi. Gdzie mamy resztki trawy, z której już nic nie będzie. Gdzie mamy jakieś opady z drzew, gałęzie, rozkopane przez zwierzęta, ziemne ubytki w powierzchni czy śmieci po zimie. Może jest jakieś zleżałe drewno i inne tego typu rzeczy. Zastanów się, co gdzie przełożyć, co posprzątać, co naprawić, a czego się pozbyć!

 

I teraz bardzo ważna rzecz. Czasami po prostu lepiej nie mieć skrupułów. Jeżeli czegoś nie używasz, jeżeli czegoś przez cały zeszły rok nie zastosowałeś w swoim życiu, jeśli coś nie poprawiło Ci jakości życia a jest gratem, który leży i przeszkadza, to po prostu pozbądź się tego. To jest bardzo dobry moment. I nie żałuj, bo epoka „przydasi” już dawno minęła. Oddaj to komuś, kto będzie potrzebował tego czegoś, wystaw do odebrania przez śmieciarkę, sprzedaj jak się da lub wyrzuć, jeśli się nie da. Prosta zasada 1-2-3 S mówi: Pozbądź się gratów, a to co zostanie, ma być sprawne, czyste i użyteczne. 

 

Jeśli trzeba, to spisz swój plan działania na tę wiosnę. Miej zgrubny plan na kartce notatnika, kalendarza lub w innym miejscu. Napisz, co ma być zrobione i mniej więcej kiedy, a co się nie uda, żeby się nie frustrować i mieć frajdę z tego, co się dzieje. Możesz nawet wykreślać wykonane zadania  – to daje POWER i satysfakcję 😊.

A na końcu, po wszystkim, spal tę listę w przydomowym ognisku lub grillu. 🔥🔥🔥 😆😆

4 S – zrób ŁADNIE to, co zaplanowane

 

Krok drugi – rozłóż pracę, którą masz do wykonania w czasie. Zaplanuj, które czynności można wykonać spokojnie po południu w miarę dopisującej pogody, np. grabienie, układanie rzeczy itd., które można wykonać wieczorem po pracy, które można wykonać w sobotę, a które mogą zaczekać. Nie rób wszystkiego na raz. Jest też tak, że cykl sadzenia, przycinania i pielęgnacji roślin wymusza pewne działania – uwzględnij to, zanim rozpoczniesz zabawę z 5S w swoim ogrodzie.

5S – audyt sąsiedzko-koleżeński

Krok trzeci – kiedy już wszystkie powyższe 1-2-3-4 S masz wykonane: jest pięknie, ślicznie i porządnie, i w ogóle jest WOW, przychodzi czas na majówkę i grill.

 

I niech to będzie ten moment, kiedy możemy się pochwalić przed swoją rodziną, samym sobą i swoimi znajomymi tym, jak jest fajnie. Jak jest ładnie, jak jest przyjemnie w naszym ogrodzie. Niech nasi goście będą ludźmi, którzy „odbiorą” naszą pracę. Coś na kształt audytu, ale bez stresu i zawsze z TYLKO dobrym wynikiem.

 

I niech nam to służy 😊 Bo pamiętajcie: rzeczy są po to, aby nas cieszyły, nie są po to, abyśmy się umęczali pracą nad nimi. Taki „audyt 5S w ogrodzie” będzie największą przyjemnością i tego Wam życzę. Wielu takich audytów w ogrodzie w dobrym towarzystwie, przy grillu, ognisku, gitarze i do późnej nocy.

 

KuźniaP poleca się nie tylko na grille, ale również na audyty 5S raz wdrożenia 🙂

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.