...

Kuźnia P

BLOG

CZYLI LEAN MANUFACTURING NIE ZAWSZE NA POWAŻNIE

NIE MA, ŻE SIĘ NIE DA!

Nowy Rok, Nowe wyzwania!

A Wy jak tam? Macie postanowienia noworoczne związane z Lean’em?

Może wdrożycie Lean u siebie w garażu? A może w kuchni? A może w końcu czas zająć się tą “szafką wstydu” i zLEANować jej zawartość? A w zakładzie, w fabryce? Macie już ustalone cele? 

Cele

Większość przedsiębiorstw już dawno ma ustalone cele na kolejny rok. Cele związane z jakością, wydajnością, bezpieczeństwem, terminowością dostaw itd. Lean może bardzo mocno pomóc w realizacji tak żmudnie ustalonego planu. Spytacie – Jak? W jaki sposób? Najprościej? – warsztatami. Jestem ogromną zwolenniczką warsztatów i praktycznego podejścia do Lean’u, dlatego właśnie warsztaty – to mój pierwszy wybór. No dobra, to co? Idziemy na warsztat – idziemy na GEMBA i…

ANTY-motywatory

“Pani Asiu, no nie da się!”

“Ja tak pracuje już z 5 lat i lepiej się nie da.”

“Hm, może i to jest jakaś opcja, ale tak mi się dobrze pracuje, więc nie…”

“Nie ma opcji!”

“Tak jak jest teraz zawsze było i zawsze będzie, nie da rady tego usprawnić.”

“Nie można tego przeorganizować, nie mamy pomysłu…”

 

I cała nasza noworoczna motywacja kolokwialnie mówiąc siada… Nie da rady, nie można, nie da się… Jak ja uwielbiam te sformułowania 😉 Aż się chce zakasać rękawy, a robota pali się w rękach. Też tak macie? Ile to razy słyszeliście znamienne słowa „Nie da się”? Ja chyba setki razy. To co z tymi celami? Co z chęcią osiągnięcia „targetów”? Co z naszymi postanowieniami?!

Odpowiedź brzmi – robimy! 🙂 a jakże mogłoby być inaczej? Najpierw zacznijmy od przełamania niechęci pracowników? Pokażmy nasz plan, zapytajmy ich o zdanie, o ich pomysły? A przede wszystkim – doceńcie swoich pracowników, ich wiedzę oraz doświadczenie. To właśnie to docenienie i korzystanie z rad pracowników zmienia negatywną narrację w motywację! Po więcej pomysłów i rad, jak przekonać pracowników do zmiany zapraszam TU.

A co najważniejsze – sami nie pozwólcie, aby do Waszej głowy wkradła się myśl, że się nie da! NIE MA, ŻE SIĘ NIE DA!

Na koniec...

I tym pozytywnym akcentem kończymy na dziś! Bo nie ma co pisać, czas iść na GEMBA i realizować nasze noworoczne Leanowe postanowienia! Do roboty – powodzenia. 

My również mamy postanowienie na Nowy Rok – już niedługo zmieniamy formę BLOGów –  a to wszystko dla Was! Bądźcie z nami i oczekujcie zmian. Jesteśmy w końcu dla Was – KuźniaP 🙂

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.