...

Kuźnia P

BLOG

CZYLI LEAN MANUFACTURING NIE ZAWSZE NA POWAŻNIE

GEMBA GEMBA GEMBA, czyli o tym co ważne

Mogę powtarzać jak mantrę – naprawdę!

Uważam, że GEMBA powinna być osobnym narzędziem Lean, o którym powinniśmy się uczyć na samym początku naszej ścieżki uszczuplania produkcji. Narzędzie, które w domu TOYOTY powinno być podwalinami fundamentów. Powinno być traktowane jako grunt, na którym budujemy dom – jeśli grunt będzie kiepski, dom osiądzie, jeśli zbudujemy na dobrym gruncie – dom będzie stał wiekami.  Podejście GEMBA jest dla mnie podstawą podstaw. Na szkoleniach często powtarzam po kilka razy, że nie ma Lean-u bez GEMBA. 

Czemu GEMBA jest naprawdę ważna?

Czy wyobrażasz sobie, żeby operował Cię lekarz, który rewelacyjnie zna teorię z książki, ale nigdy nie operował? Czy chcesz oddać auto do mechanika, który oglądnął wszystkie filmy na Youtube o naprawie samochodów, ale nigdy nawet nie zmienił opony? Czy pójdziesz do fryzjera, który nożyczki miał ostatni raz w ręku w przedszkolu, ale widział na zdjęciach różne fryzury? Czy może zamówisz ciasto u cukiernika, który w sumie to pracował kiedyś obok cukierni, więc da radę? Wiadomo, że na wszystkie pytania odpowiedź brzmi NIE. Czemu? Bo nie chcielibyśmy powierzyć jakiejkolwiek usługi osobie, która nie jest praktykiem, która nigdy w życiu nie miała w ręku skalpela, klucza, nożyczek, miksera, czy innego narzędzia. Podobnie ma się sprawa z Lean-em. Wyobrażasz sobie Lean-owca teoretyka? Hm… no dobra, mam bujną wyobraźnię, wyobrażam sobie. Ale już efektów jego pracy – niekoniecznie. Nie da się usprawniać procesów, optymalizować działania, zarządzać zmianą zza biurka. Nie da się dotknąć procesu nie wychodząc na halę, na warsztat. Nie da się rozwiązać problemu, nie idąc w miejsce, w którym powstał problem. Nie da rady przeprowadzić warsztatów, nie wiedząc w praktyce, jak pracują ludzie na danych stanowiskach. Dlatego uważam, że właśnie GEMBA powinna być podstawowym narzędziem Lean.

GEMBA czyli inaczej wyjście na warsztat, halę produkcyjną, pójście do źródła, gdzie pojawił się problem lub gdzie chcemy coś zmienić. Kluczowy punkt każdej zmiany. Od razu nie zmieniaj procesu, najpierw pójdź i poznaj proces. Zaobserwuj, jak pracują ludzie, jak działają maszyny, jakie narzędzia są potrzebne. Dostrzeż to, co ważne w tych procesach. Analizuj. I…. Stop! Jeszcze nie wprowadzaj zmian 🙂 jeszcze porozmawiaj z ludźmi, którzy są przy tym procesie. Kto wie najwięcej o pracy na danym stanowisku? Wiadomo, że pracownik. Pogadaj, popytaj, zastanówcie się razem, co sprawia problem, gdzie może być źródło problemu, co można  ulepszyć. Podejdź do specjalistów od danego procesu

i znów – porozmawiaj. Dowiedz się najwięcej o procesie, aby móc jak najlepiej wdrożyć potrzebne narzędzia. Spytaj inżyniera, kontrolera jakości, lidera, kierownika, utrzymanie ruchu, a nawet i dyrektora. Dopiero teraz możesz zabierać się za planowanie zmian i wdrażanie działań optymalizujących. Czy udałoby Ci się zebrać te wszystkie informacje zza biurka? Zastanówmy się. Szczerze – pewnie część tak. Pewnie kilka telefonów, kilka spotkań i udałoby nam się zebrać potrzebne dane. Ale nikt nam się da informacji, które sami zaobserwujemy, które sami dostrzeżemy, które zdobędziemy będąc na warsztacie, idąc na GEMBA!

Walka z pokusami

Wiem, że często jest pokusa, żeby zostać w biurze. Bo na hali gorąco, bo zimno, bo się kurzy, bo akurat nie mam dobrego ubrania na halę, bo dziś gorszy dzień, bo kończy się zmiana, bo zaczyna się zmiana, bo mam spotkanie, a potem na pewno nie zdążę, bo akurat ta linia dziś nie idzie, bo idzie inny model… Takich wymówek jest cała masa. Wiem, bo nie ukrywajmy, sama czasami z takimi wymówkami musze walczyć 🙂 Nie zawsze jest łatwo, ale za każdym razem, kiedy wygram tę walkę z wymówkami i idę na GEMBA, jestem mega zadowolona, a efekty od razu są widoczne! Warto, naprawdę warto! Nie wiesz, jak powinna wyglądać GEMBA? Nigdy się nie spotkałeś/-aś z tym wyrażeniem? Chętnie Ci o nim opowiemy i chętnie Cię tego nauczymy w KuźniP! Zapraszamy!

Czy Mikołaj chodzi na GEMBA?

A na koniec akcent mikołajkowy – wyobrażasz sobie Świętego Mikołaja, który wysyła paczki zza biurka? Nie zbiera listów, nie czyta ich, tylko zarządza z Laponii? Bez poznania dzieci i ich marzeń? Mikołaj też wyrusza na GEMBA 🙂 a czy dziś do Was przyszedł Mikołaj? Dostaliście prezenty? Do nas Święty osobiście zawitał i kazał przekazać prezent WAM – na hasło „MikołajwKuźniP2022” 20% rabatu na dowolną wybraną usługę, której realizacja nastąpi do końca marca 2023. Promocja trwa do 09.12.2022, dlatego warto się spieszyć 🙂 

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.