...

Kuźnia P

BLOG

CZYLI LEAN MANUFACTURING NIE ZAWSZE NA POWAŻNIE

Zarządzanie wizualne – czy rzeczywiście jest nam potrzebne?

Co robisz, gdy widzisz czerwone światło?

Hm… zaczynam zastanawiać się, co powinnam zrobić. Czerwone światło oznacza, że prawdopodobnie z przeciwnego kierunku jazdy będą jechać inne samochody. Jeśli wyjadę na ulicę, jest ryzyko, że nastąpi stłuczka bądź w najgorszym wypadku kraksa. Trzeba będzie wezwać policję oraz pogotowie. Być może znajdę się w szpitalu… Gdy komórki „zatrybią”, że jednak powinnam się zatrzymać, przechodzę przez proces hamowania. Najpierw myślę o tym, żeby zdjąć nogę z gazu. Następnie powoli zrzucam bieg na luz, pamiętając o tym, żeby lewą nogą nacisnąć w odpowiedniej chwili sprzęgło. Analizuję odległość od linii lub wcześniejszego auta i powoli dojeżdżam – hamując. 

Tak działasz? 

Ja nie, ja po prostu się zatrzymuję. Kropka. Czerwone światło powoduję we mnie reakcję automatyczną, że po prostu się zatrzymuję. Czy jadę samochodem, czy rowerem, czy idę pieszo.

Wizualizacja w Twojej fabryce

To teraz przenieśmy się do Twojej fabryki. Czy nie pięknie by było, gdyby można ustalić kolorowe światełka, na które pracownicy automatycznie by reagowali? Na przykład – na żółte światło – zakładają kask, na białe – przyspieszają tempo pracy, na fioletowe – skręcają w prawo wózkiem widłowym. Byłoby cudownie, ale…. Chwilka chwilka… Przecież nie potrzebuję całej gamy kolorów w swojej fabryce, przecież mam WIZUANE ZARZĄDZANIE – VISUAL MANAGEMENT! 🙂

WIZUALNE ZARZĄDZANIE ma właśnie na celu wzbudzić w każdym pracowniku prawidłową reakcję. W dodatku automatyczną – prawidłową reakcję. Ale co to takiego jest, to wizualne zarządzanie. Ano znaki, kolory, plakaty, strzałki, światła, które pomagają nam w codziennej pracy, ułatwiają wykonywanie czynności oraz nierzadko dbają o nasze bezpieczeństwo, przestrzegając przed niedziałającą maszyną, czy zbliżającym się wózkiem widłowym. Jest to całe spectrum symboli, które w danej kulturze są jednakowo interpretowane przez każdego człowieka. A co to będzie u Ciebie w fabryce? To już zależy tylko od Ciebie, a ogranicza Cię własna wyobraźnia! 

Co by było gdyby...?

Standardowym znakami, które spotkasz w fabrykach, są:

• Strzałki wskazujące drogę ewakuacji,

• Znaki drogowe, szczególnie ważne dla operatorów wózków widłowych oraz pociągów logistycznych,

• Pasy dla pieszych,

• Linie, wskazujące obszary bądź pola odkładcze, 

• Dress code, sugerujący działy w firmie, 

• Karty Kanban, 

• I wiele innych

A co by było, gdyby tej wizualizacji nie było? To zamknij oczy. Wyobraź sobie swoja fabrykę bez takich znaków, bez przejść dla pieszych, ścieżek dla pracowników, znaków, plakatów… Pustą szarą fabrykę… No właśnie PUSTĄ – bo w takiej fabryce, ja nie widzę, żadnej produkcji, żadnej pracy. To niebezpieczny, nieintuicyjny i skomplikowany obszar z maszynami, gdzie nawet trudno określić, jak przepływa materiał. A teraz mrugnij oczami i wróć do wizualizacji! Tak, w takie fabryce, aż chce się pracować  

Chcesz dowiedzieć się więcej o wizualizacji? Jak wdrożyć, na co zwrócić uwagę, jakich błędów nie popełniać? Zapraszamy na szkolenie do Kuźni P! 

 
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.