...

Kuźnia P

BLOG

CZYLI LEAN MANUFACTURING NIE ZAWSZE NA POWAŻNIE

Efektywne spotkania

Efektywne spotkania

Wielu z nas ma pewnie zapchane outlookowe kalendarze po brzegi spotkaniami. A to spotkanie produkcyjne, a to spotkanie projektowe, spotkanie z działem jakości, utrzymaniem ruchu czy technologami. Do tego dochodzą spotkania cotygodniowe, comiesięczne i okazjonalne. Co jeszcze? Oczywiście te spotkania, które organizowane są przez nas samych. Czy też czasami od godziny 8:30 zaczynasz tournee po spotkaniach, a kończysz o 16? Świetnie, jeśli wychodzisz z nich z poczuciem –  świetna robota, to były efektywne spotkania! Ale… często jest tak, że o tej 16:00 oddychamy z ulgą, że koniec tej nudy… i nic konkretnego z żadnego spotkania nie wyniosłeś/-aś.

Nieefektywne spotkania

Niestety nie jest to sytuacja wyjątkowa. Wiele spotkań w naszych firmach jest najnormalniej w świecie nieefektywna. A w dodatku nie są dobrze prowadzone. To co można z tym zrobić?

Jestem zwolenniczką spotkań typu „Szybko, konkretnie i kończymy”, a totalnie przeciwniczką tzw. „lania wody”. Może też dlatego, że po prostu nie umiem „gadać o niczym”… Dziwne, jak na kobietę, czyż nie? Także musiałam sobie poradzić. 🙂 Jak? Już piszę.

Cel

Przede wszystkim określ cel spotkania. To bardzo ważny punkt, żeby ustalić, po co się spotykamy, w jakim celu, co chcemy ustalić, jakie tematy poruszyć. Dobrze sobie zapisać ten cel, żeby w trakcie spotkania móc do niego wrócić, gdyby poniosły nas wodze fantazji i zeszlibyśmy z tematu. Cel przedstaw grupie, niech też wiedzą, po co są na spotkaniu 🙂 a przede wszystkim, żeby wprowadzić w temat i skoncentrować się na konkretach.

Ludzie

Druga sprawa – wybierz odpowiednio zespół. Zaproś tylko te osoby, które są zaangażowane w dany projekt, wdrożone w temat i niezbędne. Tu świetnie sprawdzą się słowa – idź na jakość, nie na ilość. Nie potrzebujesz każdego specjalisty, każdego kierownika, każdego pracownika. Osoby, które nie będą zainteresowane tematem, nie wniosą nic w temacie a dodatkowo, przy takim składzie,  rośnie ryzyko zakłóceń na spotkaniu.

Agenda

Wcześniej ustal agendę spotkania, zapisz i według niej prowadź spotkania. Pozwala to na wprowadzenie pewnej struktury. Dodatkowo – powiedzenie lub wyświetlenie agendy – pozwala na rozjaśnienie tematyki, a poza tym, kto nie lubi wiedzieć, co go czeka. Przygotowanie agendy powoduje, że i my musimy najpierw mieć plan na to spotkanie,  a to kolejny punkt!

Plan

No właśnie, warto mieć plan na spotkanie, warto wiedzieć, co chcemy osiągnąć. Czy chcemy coś przedstawić, czy zebrać opinię, czy rozdzielić zadania, czy przeprowadzić głosowanie, czy może przekazać ważne informacje lub przeszkolić pracowników. Plan ułatwi nam poprowadzenie spotkania, ale też sprawi, że będziemy mówić o konkretach, a nie o wszystkim dookoła. Pozwoli na prawidłowe przygotowanie się do spotkania, które jest niezbędne, aby było ono efektywne.

Zasady

I z nimi jest chyba najgorzej. Osobiście, straszliwie nie lubię, jak ktoś przychodzi na moje spotkanie z laptopem i widzę, jak pracuje sobie zamiast aktywnie uczestniczyć w spotkaniu. Uważam to za przejaw braku szacunku. Podobnie z innymi sprzętami jak tablet czy telefon. Wyrażenie akceptacji zaproszenia na spotkaniu jest dla mnie jednocześnie decyzją, że w tym czasie zajmuję się tym, co na spotkaniu, a nie wykonuje inne czynności związane z moją praca. Rozumiem sytuacje, gdzie trzeba odebrać telefon – jasne, czasem jest to siła wyższa. Zazwyczaj wtedy proszę, aby takie osoby po prostu wyszły i tam pogadały, żebyśmy wzajemnie sobie nie przeszkadzali. Jednak dużo bardziej lubię, gdy wszyscy poświęcają ten czas w jednym celu. Warto pewne zasady ustalić na początku, jeśli nie jest to standardem w firmie.

No phones

Czas

To chyba jasne. Planując spotkanie, ustal realny czas spotkania. Zawsze warto zostawić sobie 15 minut buforu, taki zapas, gdyby pojawiły się pytania lub dodatkowe tematy. Na pewno nie przedłużaj spotkania. Przynajmniej jedna osoba, będzie na styk z czasem, będzie spieszyła się na kolejne spotkanie lub do domu. Taka osoba na pewno nie będzie dla Ciebie wsparciem. Wręcz przeciwnie, będzie wprowadzała atmosferę pośpiechu i zdenerwowania. Lepiej zorganizować kolejne spotkanie, jeśli nie starczy czasu. Ale zapewniam Cię, że jeśli skończysz szybciej, wszyscy będą Tobie wdzięczni. 😀

Zadania i odpowiedzialności

Jeśli na Twoim spotkaniu ustalacie zadania do wykonania, wspólnie tworzycie plan działania tzw. action plan – ważne, aby na tym spotkaniu ustalić konkretne osoby odpowiedzialne oraz daty. KTO, CO, DO KIEDY? Bez tego nie wychodź 😀 A tak serio, jeśli bardzo ogólnikowo podejdziesz do tematu, to zadania będą realizowane bardzo powoli lub w ogóle. Działania powinny być przydzielone konkretnej osobie (NIE DZIAŁOWI!), która uczestniczy w spotkaniu wraz z ustalonym deadlinem. Będziesz mieć pewność, że zadanie będzie miało swojego wykonawcę. Jeśli nie ma kogoś na spotkaniu, przydziel osobę, która przekaże danej osobie zadanie.

Podsumowanie

Pod koniec spotkania dobrym zwyczajem jest po prostu podsumować, co ustaliliście, decyzje i działania. Oczywiście ten podpunkt zależy od koncepcji spotkania. To jest też dobry czas, aby potwierdzić odpowiedzialności, terminy czy potrzebne zasoby.

A co potem?

Po każdym spotkaniu dobrą praktyką jest wysłanie krótkie notatki podsumowującej drogą mailową. Umieść w niej najważniejsze poruszone aspekty, plan działań wraz z osobami odpowiedzialnymi oraz niezbędne informacje, a jeśli potrzebujesz – ustal datę kolejnego spotkania.

Standardy

A na koniec… Ciekawym rozwiązaniem i na pewno bardzo pomocnym, jest stworzenie standardu dobrego spotkania. A Lean bardzo lubi standardy! Warto ująć w nim, jak się przygotować do spotkania, jak przeprowadzić spotkanie i co należy zrobić po spotkaniu. Nie należy zapominać o uczestnikach spotkania – im również przyda się standard, który pomoże w efektywnym spędzeniu tego czasu. Taki standard można rozesłać za pomocą intranetu do wszystkich pracowników, ale również powiesić przed salką, bądź położyć go w Sali konferencyjnej. To naprawdę działa!

Życzę Wam samych efektywnych spotkań i zapraszam do Kuźni Produktywności 🙂

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.